Lato to nie tylko czas odpoczynku. W tradycji polskiej jest to też czas pielgrzymowania do różnych sanktuariów. W ten nurt pielgrzymowania włącza się Franciszkański Zakon Świeckich. Od 31 lat franciszkanie świeccy pielgrzymują tutaj na Jasną Górę do tronu Matki Bożej Królowej Polski.
Pielgrzymka FZŚ odbywa się w kolejnym roku jubileuszowym. Rok 2024 to jubileusz 800 lat Stygmatyzacji św. Franciszka.
Mottem tegorocznej pielgrzymki są słowa św. Franciszka
„ Ty jesteś Miłością”.
(Te słowa pochodzą z „Uwielbienia Boga Najwyższego” św. Franciszka.)
Jubileusze, które z woli Bożej świętujemy to czas powrotu do naszych korzeni, aby jeszcze lepiej poznać duchowość franciszkańską i nią żyć niosąc pokój ,radość, nadzieję naszym bliźnim.
Przybyliśmy tu na to święte miejsce, aby wyrazić Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi wdzięczność za wszystkie odebrane łaski, za dar powołania franciszkańskiego, ale również zawierzamy FZŚ opiece Matki Bożej .
Tym razem byliśmy razem ze wspólnotą Apostolatu Maryjnego. Łączyliśmy się razem w modlitwie.
Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim, który poprowadził dyrektor Apostolatu Maryjnego ks. Jerzy Basaj .W rozważaniu apelowym ks. Jerzy nawiązał również do przeżywanego przez rodzinę franciszkańską jubileuszu 800 lat stygmatyzacji św. Franciszka .
Po zakończonym Apelu Jasnogórskim franciszkanie świeccy wraz ze swoimi asystentami duchowymi prowadzili czuwanie nocne w Bazylice znalezienia Krzyża Świętego i narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Program czuwania przygotowali Siostry i bracia z regionu katowickiego i opolsko-gliwickiego.
Asystent narodowy O. Arkadiusz Czaja OFM oraz przełożona narodowa Emilia Nogaj ofs przywitali wszystkich zebranych franciszkanów świeckich na tym modlitewnym czuwaniu.
Minister Prowincjalny Prowincji św. Jadwigi Śląskiej O. Alart Maliszewski OFM wygłosił konferencję Stygmaty św. Franciszka. Mówił o wizerunku ikony Maryi Królowej Polski, która z bliznami świadczy o wielkiej miłości Maryi do ludzi. Potem zwrócił uwagę na twarz ziemskiej matki, która nie jest tak idealna jak twarz młodej dziewczyny ,ale ta twarz z wyrazem zmęczenia świadczy o miłości do swojego dziecka. Rany Chrystusa, które są widoczne po zmartwychwstaniu na Jego rękach, stopach i boku świadczą o miłości do każdego człowieka. Św. Franciszek chce być posłuszny woli Ojca tak jak Pan Jezus i takim nastawieniem do cierpienia Chrystusa do miłości i poświęcenia udaje się w 1224 roku na górę Alwernię. Tutaj rozważa swoje dotychczasowe życie, czy wszystko co do tej pory uczynił było zgodne z wolą Ojca. I gdy tak przeżywa swoje rozterki otrzymuje od Pana Jezusa stygmaty, które O. Alart nazwał certyfikatem miłości. Gdy my przeżywamy różne trudności to nie mamy ich traktować jako przeszkodę, ale jako zaproszenie do Bożej miłości, mówił O. Alart. Konferencję zakończył słowami zachęty, abyśmy patrząc na obraz Maryi Królowej Polski wytrwali, nie odchodzili i nie opuszczali tej Miłości.
Po konferencji nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu. Medytację prowadził asystent regionu katowickiego O. Miron Górecki OFM.
Siostry i bracia z Regionu Lubliniecko-Tarnogórskiego przygotowali i poprowadzili modlitwę różańcową .Rozważane były tajemnice radosne .
Chór „Oremus z Miłakowa pod dyrekcją Honoraty Siergun prowadził śpiew pieśni podczas modlitwy różańcowej.
O godzinie 24.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu franciszkanie świeccy uczestniczyli we mszy św., której przewodniczył O. Miron Górecki OFM on też wygłosił homilię. W homilii mówił o przeżywanych kolejnych jubileuszach Franciszkowych. Jest to czas radości ale również powód do pochylenia się nad swoim powołaniem i do rozważenia swojego dotychczasowego życia. Św. Franciszek przypomina nam, że istotą bycia chrześcijaninem i naśladowca Chrystusa jest osobowa relacja z Panem Jezusem. Początek drogi św. Franciszka ku Chrystusowi zaczyna się od spojrzenia Jezusa z krzyża w San Damiano, kiedy modlił się przed tym krzyżem. I my mamy patrzeć na krzyż i przyjąć ten krzyż do swojego życia. O. Miron kończąc homilię wezwał do poszanowania świata, człowieka, do modlitwy o pokój ,do przebaczenia, jedności i miłości.
Po Eucharystii odbywała się dalsza część czuwania, która rozpoczęła się Koronką Franciszkańską. Tę modlitwę prowadził region wrocławski.
Następnie były przedstawione rozważania o uczestnictwie we wspólnocie Kościoła, które przygotowali franciszkanie świeccy w regionu katowickiego.
Czuwanie zakończyło się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego. Tę modlitwę prowadzili siostry i bracia regionu lubelskiego.
Na zakończenie czuwania obecni asystenci udzielili błogosławieństwa Bożego.
W sobotę franciszkanie świeccy zgromadzili się na błoniach jasnogórskich ,gdzie został odmówiony Różaniec św. Rozważania do bolesnych tajemnic różańca przygotowali siostry i bracia z regionu bielsko-żywieckiego.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była uroczysta Eucharystia przeżywana razem z Apostolatem Maryjnym pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp. Adriana Puta, który wygłosił też homilię.
Tematem homilii ks. Biskupa Adriana była cnota cierpliwości, która jest jedną z owoców Ducha Świętego. Święty Paweł zapisał te owoce Ducha Świętego, jest w nich ukryta pewna ciekawa prawidłowość. Trzy pierwsze owoce odnoszą się do Boga. Są to radość, pokój oraz miłość i one rodzą się w człowieku z jego obcowania z Bogiem. Pozostałe owoce Ducha Świętego, o których mówi św. Paweł, bardziej dotyczą naszej relacji z drugim człowiekiem. Na początku tych owoców odnoszących się do człowieka jest cierpliwość. Według św. Tomasza z Akwinu cnota cierpliwości jest związana z męstwem, a cierpliwość to stałość postępowania w dobrym. Matka Boża w tej cnocie cierpliwości osiągnęła wspaniałe wyżyny i jest dla nas wzorem. Ks. Biskup zakończył homilię zachętą do spoglądania w przyszłość z ufnością jak Matka Najświętsza oraz do niesienie światu nadziei, która wypływa z Ewangelii.
Na zakończenie Eucharystii s. Emilia Nogaj przełożona narodowa FZŚ w Polsce zawierzyła Franciszkański Zakon Świeckich, Młodzież franciszkańska, Rycerzy św. Franciszka oraz Apostolat Maryjny Matce Bożej Królowej Polski.
Dyrektor Apostolatu Maryjnego ks. Jerzy Basaj podziękował za wspólną modlitwę oraz złożył życzenia uczestnikom pielgrzymki.
O godzinie 15.00 rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które było poprzedzone odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej prowadził asystent regionu opolsko-gliwickiego O. Kunibert Kubosz OFM a rozważania prowadzili siostry i bracia z regionu opolsko-gliwickiego.
Na zakończenie pielgrzymki O. Kunibert udzielił wszystkim uczestnikom błogosławieństwa Bożego.
W czasie pielgrzymki w naszych modlitwach dziękowaliśmy Panu Bogu za dar powołania do FZŚ, za łaskę pielgrzymowania do tego świętego miejsca, za opiekę Matki Bożej Królowej Polski.
Zawierzyliśmy Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi asystentów duchowych i wspólnoty FZŚ, nasze rodziny oraz wszystkie intencje, z którymi przybyliśmy na Jasną Górę.
Wyrażam najpierw wdzięczność Panu Bogu za dar pielgrzymowania do tego dla nas szczególnego miejsca.
Dziękuję asystentowi narodowemu O. Arkadiuszowi Czai oraz wszystkim Ojcom asystentom za ich obecność i wspólną modlitwę.
Wśród Ojców asystentów byli obecni O. Józef Łaski OFMCap. i O. Witold Regulski OFMConv., którzy w tym roku obchodzą 50 –lecie święceń kapłańskich i są długoletnimi zasłużonymi asystentami FZŚ.
Życzymy Ojcom jubilatom błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i św. Franciszka na dalsze lata życia kapłańskiego.
Dziękuję asystentowi regionu katowickiego O. Mironowi Góreckiemu za poprowadzenie rozważań w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, za przewodniczenie Eucharystii w czasie nocnego czuwania i wygłoszenie homilii.
Dziękuje s. Jolancie Bogdanów, Siostrom i Braciom z regionu katowickiego i opolsko-gliwickiego za przygotowanie czuwania nocnego oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej, s. Jadwidze Kubicy oraz franciszkanom świeckim z regionu bielsko-żywieckiego za przygotowanie i poprowadzenie modlitwy różańcowej.
Dziękuję wszystkim siostrom i braciom za liczny udział w pielgrzymce narodowej FZŚ, za wspólną modlitwę , braterskie rozmowy, pozdrowienia i uśmiech.
Dziękuje za obecność Młodzieży Franciszkańskiej z Pakości ,którzy w darze ołtarza złożyli kwiaty oraz Rycerzom św. Franciszka z regionu katowickiego. Jest to bardzo ważne, że Rycerze św. Franciszka i Młodzież Franciszkańska razem z braćmi i siostrami FZŚ uczestniczyli w pielgrzymce i wspólnie z się z nami modlili.
Słowa podziękowania kieruję do chóru Oremus z Miłakowa, który swoim śpiewem uświetnił czas naszej modlitwy.
Ufam, że dla wszystkich uczestników pielgrzymki był to czas szczególnego spotkania z Panem Jezusem i Jego Matką Maryją, które umocniło w nas wiarę, nadzieję i miłość.